Akce OPD
Dokumenty
Projekty OPD
Výzvy OPD
Operační program Doprava » Havlíčkobrodská trať se modernizuje s přispěním fondů EU

Havlíčkobrodská trať se modernizuje s přispěním fondů EU

V úterý 30. dubna Správa železnic slavnostně zahájila ve Vlkově u Tišnova další fázi modernizace havlíčkobrodské trati, která zahrnuje realizaci tří projektů: Rekonstrukce žst. Vlkov u Tišnova, Rekonstrukce traťového úseku Přibyslav – Pohled a Rekonstrukce traťového úseku Vlkov u Tišnova (mimo) - Křižanov (mimo). Modernizace železniční stanice Vlkov u Tišnova a navazujícího úseku do Křižanova bude díky úplnému přerušení provozu hotova už na začátku roku 2025. Kompletní rekonstrukce části z Přibyslavi do Pohledu pak potrvá do jara 2027. Celkové náklady všech tří staveb dosahují téměř sedmi miliard korun, přičemž Program Doprava 2021–2027 poskytne příspěvek z fondů EU ve výši přes 4,97 miliardy korun. Cestující získají na všech nádražích moderní nástupiště, vlaky zrychlí až na 160 km/h.

Práce na dvoukolejné trati napříč Vysočinou navážou na už dokončenou rekonstrukci úseků z Tišnova do Vlkova a z Křižanova do Žďáru na Sázavou. Výrazná proměna čeká stanici Vlkov u Tišnova, kde dojde k úplnému odstranění nástupišť a podchodu. Souběžně s modernizací stanice proběhne rekonstrukce jedenácti kilometrů trati do Křižanova. Zastávky v Osové Bítýšce a Ořechově projdou celkovou přestavbou a získají bezbariérový přístup. Díky napřímení trati se zvýší traťová rychlost ze 100 na 160 km/h. 

Příspěvek z Fondu soudržnosti Programu Doprava 2021–2027 na realizaci projektů Rekonstrukce traťového úseku Přibyslav – Pohled, Rekonstrukce traťového úseku Vlkov u Tišnova (mimo) – Křižanov (mimo) a Rekonstrukce žst. Vlkov u Tišnova činí více než 4,97 mld. Kč.

VlkovVlkov u TišnovaVlkovVlkov u TišnovaVlkovOrechovOsova

Foto a vizualizace: Správa železnic

Celková alokace 4,9 mld. EUR,
Fond: EFRR, Fond soudržnosti.

Aktuální kurz eura: 24,945 Kč

Aktuální informace

Nové výzvy na podporu výstavby dobíjecích stanic

ŘO OPD3 vyhlásil 28. března výzvy č. 15 a č. 23 na podporu výstavby dobíjecích stanic. 

ŘO OPD3 zveřejnil 21. března aktualizaci harmonogramu výzev

Harmonogram výzev OPD3 na rok 2024 platný k 12. 3. 2024.

Mapa projektů