TOPNÝ OLEJ (TOEL) - efektivní, ekologické, bezpečné a cenově dostupné palivo pro vytápění rodinných domů
V současné době probíhá mezi spotřebiteli debata o tom, který systém nebo palivo pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody v rodinných domech zvolit. Jedním z paliv, které se velmi často využívá k vytápění v sousedním Německu a Rakousku, je topný olej extra lehký, zkráceně TOEL.
Topení topným olejem je stále oblíbenější i mezi těmi, kdo plánují výstavbu nebo rekonstrukci rodinného domu v ČR. V tomto článku vám přinášíme několik důvodů, kvůli kterým se vyplatí o topném oleji uvažovat.
Důvod č. 1 – přátelský k životnímu prostředí
Topný olej využívaný pro vytápění rodinných domů je palivem, které je přátelské k životnímu prostředí. Míra emisí, jenž vznikají jeho spálením, je redukována na minimum a svými parametry se tak vyrovnává zemnímu plynu. Jde o to, že spaliny (jinak též „kouř z komína“), které spálením TOEL vznikají, obsahují téměř nulové koncentrace oxidu siřičitého (to je plyn, který způsobuje kyselé deště), oxidů dusíku a jemných prachových částic. Podle posledního výzkumu provedeného na univerzitě ve Stuttgartu, vzniká při spalování topného oleje až 1200x menší množství těchto prachových částic, než při spalování dřevěných pelet!
Spotřebitelé, kteří kladou důraz na použití biopaliva, mají na tuzemském trhu rovněž k dispozici TOEL s podílem biosložky. V Německu jde vývoj ještě dále a vědci zde vyvíjí 100% biologický topný olej, který pochází z rychle rostoucích dřevin a trav, nikoliv ze zemědělských produktů vhodných k potravinářským účelům.
Důvod č. 2 – cenově výhodný pro spotřebitele
Trh s TOEL je v rámci celé Evropy zcela deregulovaný a silně konkurenční. Této výhody může spotřebitel využít ve svůj prospěch a nakoupit u toho dodavatele, který mu aktuálně nabídne nejlepší podmínky. Neexistuje zde žádné omezení, jako v případě elektřiny nebo plynu, kdy lze dodavatele měnit pouze v zákonem vymezeném období. Ceny TOEL jsou v ČR určovány s týdenní platností. Posuzujeme-li je z dlouhodobého hlediska, tak neplatí, že pouze rostou, jako např. u elektřiny, ale jejich vývoj skutečně zobrazuje střet nabídky s poptávkou. Dle našich průzkumů se průměrná cena TOEL pro domácnost za první čtvrtletí roku 2009 pohybovala v rozmezí 1,40 – 1,60 Kč/kWh. Snad jen pro ilustraci uvádíme, že platná cena elektřiny za stejné období v tarifu d26D se pohybovala v rozmezí 1,78 (NT) – 3,86 (VT) Kč/kWh s tím, že nízký tarif platí pouze 8 hodin denně!
Vezmeme-li v úvahu trh v sousedním Německu, tak v průběhu let 2003 – 2007 byl topný olej pro domácnosti v průměru o 25% levnější, než zemní plyn a o více než 50% levnější, než elektřina. Zmíněný rozdíl je patrně také důvodem skutečnosti, že topný olej, jako palivo, používá v této zemi více než 6,3 milionu domácností.
Důvod č. 3 – vysoká bezpečnost a stabilita dodávek
Topné oleje jsou produktem vzniklým přepracováním ropy v rafinériích stejně, jako ostatní kapalná paliva, se kterými se setkáváme v našem každodenním životě, a k nimž náleží např. motorová nafta nebo benzín.
Ověřené zásoby ropy, které lidstvo dokáže za současné úrovně těžební technologie hospodárně vytěžit, činí cca. 229 miliard tun. Dalších přibližně 332 miliard tun této suroviny je uloženo v zásobách, které díky technologickému vývoji budeme schopni vytěžit v blízké či vzdálenější budoucnosti. Dnes se ropa těží ve více než 30ti státech po celém světě a do ČR se přepravuje prostřednictvím ropovodů DRUŽBA a IKL. Důležité je uvést fakt, že každý z těchto ropovodů je schopen samostatně kapacitně pokrýt spotřebu celé ČR. Riziko závislosti na jediném nebo významném dodavateli tak výrazně klesá, což nelze prohlásit v případě zásobování zemním plynem. ČR navíc disponuje strategickými zásobami ropy a ropných produktů, které vystačí na období 90ti dnů.
Obvykle spotřebitelé topný olej nakupují najednou na celou topnou sezónu. Výjimečnou není ani situace, kdy v období výhodných cen dochází k nákupu množství, které postačuje na více topných sezón. Jedinou limitou je zde kapacita vlastního úložiště, kde je topný olej uskladněn. Spotřebitelé tak mají zásobu tepla ve vlastních nádržích a nemusí se obávat situace, že někdo „zavře kohouty“ tak, jak se stalo se zemním plynem počátkem minulého roku.
Důvod č. 4 – efektivní technika kotlů, možnost bezproblémové kombinace s dalšími zdroji
Moderní nízkoteplotní nebo kondenzační kotle na topný olej lze bez problémů připojit na různé otopné systémy. Je jedno, jestli je dům vybaven radiátory, podlahovým vytápěním, fan-coil konvektory nebo kombinací těchto možností. Tyto kotle lze navíc úspěšně kombinovat i s dalšími zdroji tepelné energie, jako jsou solární kolektory nebo krby či krbová kamna s teplovodní vložkou. Samozřejmostí je doplnění zařízení o bojler na ohřev teplé vody.
Sama nízkoteplotní a kondenzační technologie, podobně jako v případě kotlů na zemní plyn, zaručuje vysokou účinnost výroby tepla. Tento důležitý parametr výrobci uvádějí ve výši 95% u nízkoteplotních kotlů a 102% u kondenzačních kotlů.
Další velkou výhodou je snadná regulace provozu kotle, který topí (a spotřebovává palivo) jen v době, kdy je skutečně potřeba. To přispívá k ekonomickému provozu a tím i ke snížení nákladů na vytápění
Věříme, že náš krátký příspěvek povede k tomu, že uživatelé a návštěvníci tohoto portálu začnou uvažovat o topném oleji, jako o jedné z možných alternativ vytápění rodinných domů, která je nejen bezpečná, efektivní a ekologická, ale i cenově výhodná.
Zdroj: THERMOIL s.r.o.