Vnitřní dokončovací práce
Velkou část vnitřních dokončovacích prací můžete provádět čistě svépomocí. Domácí kutilové v této fázi konečně dostanou tu pravou příležitost. Ale pozor, ne všechny z těchto prací zákon dovoluje provádět bez odborníků.
Plán stavebních prací
Pokud jste doposud byli celí nesví, že svůj dům vlastně nestavíme, ale pouze organizujete práci těch, kdo se na jeho výstavbě podílí, nyní konečně dostanete příležitost, abyste prokázali svou pracovitost a manuální zručnost. Dokončovací práce dělíme na vnitřní a vnější. Důležité je, že na rozdíl od hrubé stavby zde nepostupujeme postupnou metodou, ale oba druhy dokončovacích prací provádíme paralelně. Naše rozdělení na vnitřní a vnější je tedy spíše teoretické a má sloužit k lepší orientaci v problematice. Nyní se vraťme do fáze, kdy jsme nechali přes zimu vymrznout naši hrubou stavbu. Na jaře začneme tím, že si nejprve připravíme plán, v jehož rámci stanovíme objem prací, které zvládneme sami, dále objem prací, na které si netroufáme, a v neposlední řadě práce, na které si eventuelně můžeme i troufat, jenže předpisy vyžadují, aby je vykonával odborník (např. hromosvod, revizní správa na elektriku, tlakové zkoušky na topení a vodu). Jakmile máme připravený plán, můžeme pokračovat.
Dům zevnitř
V první fázi je nutno se zaměřit na elektriku, vodu, rozvody, topení, datové rozvody a vzduchotechniku. Následují vnitřní omítky. Zde se začíná od stropu, pak omítneme svislé stěny. Jakmile máme omítnuto, řešíme stavební otvory. Nejprve pozveme firmu, aby si otvory zaměřila. Před zahájením výroby se každé okno zaměřuje zvlášť. Okna se přivezou na stavbu a zapěnují se montážní pěnou. Po oknech se můžeme pustit i do vnějších dokončovacích prací. Tepelnou izolaci položíme až přesně k osazeným oknům. Na izolaci patří síť, stěrka a vnější pohledová stěrka. A konečně přichází na řadu podlahy. Vezmeme pásy hydroizolace a přivaříme je k těm, které vykukují zpod nosných zdí. Na hydroizolaci přijde tepelná izolace. Na teplenou izolaci nalijeme beton, který se vyztuží kari sítěmi. Mezi stěnu a beton doporučujeme vložit polystyren, abychom zabránili kročejovému efektu. Podlaha se nechá vyzrát. Provedeme stěrku na omítky – na strop i stěny a nahrubo poprvé vymalujeme. Pokud si necháme přivézt plovoucí podlahu, položíme ji na miralon. Na hotovou podlahu patří obložky dveří. Obložky se zapěnují. Teprve pak se podlaha olištuje. Pokud se jedná o vícepodlažní dům, instalujeme dřevěné schodiště. Pak vymalujeme podruhé, osadíme zásuvky, vypínače, parapety a křídla dveří. Vymalujeme potřetí.
Foto: montpelierrestoration.wordpress.com