Protože každý má rád po čase změnu a něco nového a neokoukaného, pokusíme se vám pravidelně poradit, jak na drobné a přesto velmi efektní změny, u kterých nepotřebujete větší investice a ruce řemeslníka.

 

Dnes si vezmeme na paškál čalounění v bytě.


Stejně tak jako okno vypadá úplně jinak s novou záclonou nebo závěsem, tak i stará židle či jiný nábytek se dá vylepšit novým potahem. Na rozdíl od pevného polstrování, které je trvale uchyceno k rámu židle, lze ušít na míru nový, navlékací potah, který je velmi praktický, protože jej lze nejen čistit, ale také různě upravovat či vyměnit, když už se nám nelíbí.

 

Jak na to?


Jednoznačně nejdůležitější je výběr vhodné látky. Určitě je třeba použít pevný a trvanlivý materiál, který se tak snadno nezničí. Uvědomte si, že zvolená potahová látka změní celkový ráz místnosti.
Důležité je sladit všechny textilie v místnosti. Například sjednotit látku závěsů a přehozů. Látkové potahy je možno vytvořit v mnoha různých stylech:

 

Exotické textilie

Zkuste vytvořit potah například z kousku tureckého koberce, který určitě vytvoří exotický a tajemný nádech v celé místnosti.

 

Nedbalá elegance

Pokud chcete vytvořit dojem nedbalé elegance, zkuste použít nějaký přehoz, který bude plnit funkci jednoduchého a přitom stylového potahu. Látka, kterou s rozhodnete použít, musí být dostatečně velká, aby pokryla i zadní část nábytku.

 

Formální styl

Vzorovaný potah vždy oživuje tradiční uspořádání pokoje a díky svému individuálnímu vypracování mu dodává formální tón. Pokud má vámi vybraná látka velký vzor, vždy jej vycentrujte po délce nábytku. Dosáhnete tak vizuální vyváženosti.

 

Moderní styl

Pokud chcete dosáhnout moderního vzhledu místnosti, zkuste použít volné potahy tak, aby zdůraznily tvar nábytku. Pokud potahy zakrývají nejen opěradla a sedadla, ale také nohy židlí, způsobí tak zásadní změnu proporcí židlí.

 

Při změnách potahů se nebojte použití kontrastů a směšování stylů.

Někdy je nejlepší způsob, jak dosáhnout změny, potáhnout různé kusy nábytku, nehodící se k sobě tvarem nebo rozměrem odlišnými textiliemi.

 

A tak, pokud máte chuť a alespoň trošku šikovné ruce, věřte, že s použitím nových potahových látek dosáhnete velmi významné změny ve vašem bytě.

Foto: Linie design studio, s.r.o.