Přednosti vinylové podlahy
Vinylovou podlahu jsme pro pokládky vybrali proto, že má oproti ostatním druhům podlah řadu výborných vlastností. Zejména je podlaha z vinylu krytinou, která je odolná vůči poškrábání, opotřebení a vlhkosti. Povrch je příjemný na chůzi, má nízkou hladinu kročejového hluku. Vinylové podlahy se také velice snadno udržují a jsou vhodné i k podlahovému vytápění.

Při poškození lze vyměnit pouze jeden díl, nikoli všechny krytiny v místnosti. Vinylové podlahy jsou navíc k dispozici v široké škále vzorů a dekorů imitujících dřevo, kámen, dlažbu atd. Každý si tedy může pořídit podlahu v takovém dekoru, který se mu líbí a vyhovuje.

Položení vinylové podlahy
Pokládka vinylové podlahy se odvíjí podle toho, zda se jedná o klasickou lepenou podlahu, podlahu se zámky nebo samolepící podlahu. Záleží tedy na tom, jaký druh podlahové krytiny zvolíte a na základě toho se budete držet následujícího postupu.

Pokládka lepené vinylové podlahy
Pořídili-jste si klasickou lepenou vinylovou podlahu? Pak byste měli vědět, že se jedná o zhruba 2 mm silnou krytinu, která se lepí přímo k podkladu. Aby podlahová krytina držela, musí být podklad rovný a hladký.

Vyrovnání podkladu

Vyskytují-li se na podkladu nerovnosti, bude zapotřebí celou zem vyrovnat. Pokud byste tak neučinili, došlo by po položení k prorýsování nerovností na povrch podlahy a tedy k jejímu znehodnocení.

Lepení podlahy
Když je podklad vyrovnán, přichází na řadu lepení jednotlivých vinylových dílců. Tyto dílce se musí lepit speciálním lepidlem, které je pro to určené a podlaha by se měla ideálně lepit na beton. S lepením by měl mít člověk alespoň drobet zkušeností, neboť nezkušení lidé často chybují ohledně nanesení správného množství lepidla a dále nedokážou odhadnout, zda je lepidlo vhodně odvětrané a připravené k položení krytiny. Pokud však s pokládkou nemáte žádné zkušenosti, doporučujeme toto přenechat profesionálům.

Pokládka zámkové vinylové podlahy
Kromě klasické lepené podlahy lze pořídit také zámkovou vinylovou podlahu, která je na pokládku méně náročnější než lepené. V obchodech zámkovou vinylovou podlahu najdete také pod názvem plovoucí vinylové podlahy.

Pokud je podlaha vybavena zámkovým spojem, pracuje se při pokládce stejně jako u plovoucích podlah. Jednotlivé dílce, jejich krátké i dlouhé strany jsou vybaveny zámkovým spojem, do sebe skvěle zapadají.

Pokládka samolepící vinylové podlahy

Poslední možností je pokládka samolepící vinylové podlahy, která je velice jednoduchá na pokládku, avšak kvůli ceně ne příliš přitažlivá. Pokud si však samolepící vinylovou podlahu pořídíte, všimněte si její samolepící vrstvy, která je chráněna krycím papírem. Ten se při pokládce z jednotlivých dílců sloupne a každý díle se přitlačí k předem očištěnému, rovnému a hladkému povrchu.

Výhodou této podlahy je, že si uchovává veškeré přednosti vinylových podlah, přitom její pokládka je oproti dvou předchozím možnostem daleko jednodušší.

Ať už si vyberete jakoukoliv vinylovou podlahu a nemáte s její pokládkou žádné zkušenosti, doporučujeme se obrátit na podlahové studio AMADEO – vinylové podlahy Praha, které vám velice rádo poradí a poskytne veškeré informace týkající se této podlahové krytiny.