A tyto poruchy vyvolávají extrémní počasí. V zimě mrzne a sněží v Turecku a Řecku a v létě je zužováno tropickými vedry Rusko. Ať tak či onak, velký vliv pozorujeme i u nás. Léta jsou stále teplejší a zimy, však jsme si letos užili, mrazivější.

Tento trend se prohlubuje, podporován slábnutím Golfského proudu. To jako první zjistil renomovaný italský vědec Dr. Gianluigi Zangari, když předpověděl, že letos přijde arktická zima. Jeho předpověď se potvrdila.


Přijde i arktické jaro?
Zdá se, že se můžeme dočkat i velmi studeného jara. Asi si užijeme nízkých teplot ještě v březnu a v dubnu. Prodlouží se hlavní topná sezóna. Slunce už bude sice vysoko, ale teploty tomu nebudou odpovídat. Na to nejsme zvyklí a snadno chlad podceníme. Období chřipek se posune dopředu. Zabráníme tím, že budeme udržovat doma tepelnou pohodu. A to, topit i v době, kdy standardně netopíme.

Musíme změnit chování!
Nejúčinnější způsob, jak si uchovat teplo v domě, je zlepšit jeho tepelně izolační vlastnosti, tedy izolace. Důležité je pak dodržet „zimní“ způsob větrání. Rychle otevřít okna a po dvou až třech minutách je zavřít. Tak vyvětráme, ale neochladíme konstrukce interiéru a ztráty jsou minimální.

Jak na to?
Na zateplení existuje řada názorů. Ale jen jeden způsob je nejúčinnější. Zateplit půdu. Teplý vzduch je lehčí než studený, stoupá ke stropu a pokouší se najít skulinky, aby mohl uniknout na půdu a odtud do volného prostoru. Většinou ji najde. Tyto tepelné ztráty představují až 30 % celkových tepelných ztrát nemovitosti. Teplo tedy nejen bez užitku utíká, ale způsobuje škody na krytině, úžlabí a okapech. To se vyplatí řešit zateplením.
Kromě omezení škod na střeše přináší zateplení půdy řadu dalších výhod. Po izolaci půdy je teplo v obytných místnostech daleko rychleji. Nemusí se tak často přikládat a teplo vydrží mnohem déle, když se přestane topit, protože dům nepromrzá. A hlavně – ušetříme až třetinu za topení, ročně tisíce.

Naopak v létě, když bývá v podkroví nesnesitelné vedro, je tam díky izolaci stropu i bez klimatizace příjemný chládek.

Zateplení zadarmo?
Pokud si pořídíte účinnou izolaci domu, je investice rychle návratná. Můžete ji mít téměř zadarmo, doslova za hubičku. Zaplatíte ji totiž z úspor za topení. Musíte však zvolit správné opatření, které tuto návratnost má. A izolace stropů domu takovým opatřením je. Návratnost je ve srovnání s jinými způsoby zateplení doslova „raketová“. Během tří až šesti let se investice zaplatí a pak už jen spoří náklady, jinými slovy vydělává. To nejjednodušší řešení bývají často nejlepší. A to izolace stropů je.


Než se vrátíte z nákupu, je hotovo!
Jestliže nechcete dlouho čekat a chcete šetřit ihned, je to možné. Můžete využít některou z moderních technologií izolace stropů, které poskytují značné pohodlí pro majitele domů a šetří jejich námahu i čas. Mezi ověřené způsoby nepochybně patří například izolace na bázi Magmarelaxů, dutinové izolace, izolace se sníženými hydrofobními štěpy atd. Pokud budete mít odvahu a vsadíte na komplexní službu získáte navíc i velmi slušný servis. Existují firmy, co dokáží strop zateplit velmi kvalitně a rychle, již za tři hodiny je hotovo. Než se vrátíte z nákupu, bez nepořádku, pichlavé práce, rizika a navíc se zárukou.

Ještě není zdaleka pozdě
Zima ještě neskončila a jestli chceme více tepla za méně peněz, není na co čekat. Vždyť každý další den můžeme ušetřit na místo toho, abychom dále platili za drahé teplo. Navíc se připravíme i na další zimu.
Doktor Zangari nás přesvědčil, že ne všemu kolem nás rozumíme. Jaká bude příští zima? A co ta letošní, už opravdu končí? A co objeví meteorologové příště?

Foto archiv IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.