Ukazuje se, že nejspolehlivějšími dodavateli tepelných čerpadel jsou jejich přímí výrobci, kteří mají už desítky let zkušeností s instalací i následným servisem těchto zařízení. Podezřelý je v každém případě prodejce, který se zaměřuje pouze na levná čerpadla vzduch/vzduch či vzduch/voda, a ke své činnosti není schopný doložit referenční projekty.

Řada prodejních manipulací se týká výkonu tepelného čerpadla. Prodejci deklarují třeba 15 kW při venkovních deseti stupních, ale tuzemské průměrné teploty v topném období jsou okolo dvou až čtyř stupňů. Takže hrozí riziko pořízení tepelného čerpadla, jehož skutečný využitelný výkon je sotva poloviční. Jak se zorientovat? Výkon tepelného čerpadla odrážejí ukazatelé COP a SCOP. Věrohodnější je SCOP, zohledňující sezónní vlivy. Vyšší hodnoty SCOP znamenají nižší spotřebu elektřiny v souvislosti s tepelným čerpadlem.

Dalším velkým tématem je hlučnost tepelného čerpadla. U jediného modelu lze prezentovat hodnoty hlučnosti od 25 do 69 decibelů, a všechny vycházejí z reality. Jenže v reklamě už obvykle není uvedené, zda se jedná o akustický výkon, nebo tlak, a v jaké vzdálenosti od zařízení byl naměřený. V každém případě neumísťujte venkovní jednotku tepelného čerpadla poblíž oken obytných místností a vnitřní jednotku k ložnicím. Místně příslušná hygienická stanice vám poskytne požadavky platné pro vaši lokalitu.

Nepodceňte dlouhodobou dostupnost servisu čerpadla

V inzerci se mnohdy nadsazuje i životnost tepelného čerpadla – třeba pro dvě generace a podobně. Zkušení výrobci přitom nezastírají, že kompresor zemního tepelného čerpadla má životnost 20 let a vzduchového 15 let (dobře zvolené zařízení v praxi běžně slouží i déle). Důležité je, aby po celou tuto dobu zodpovědně fungoval servis. Podstatný je rovněž správně dimenzovaný výkon čerpadla a jeho profesionální instalace – tedy věci, které je třeba pohlídat hned na začátku.

A co záruční podmínky? Levná tepelná čerpadla mají obvykle jen základní dvouletou záruku (někdy za příplatek 5letou), zatímco u značkových modelů platí základní záruka 5 let a k tomu 10letá záruka na kompresor. I v ČR už bohužel nastala situace, kdy si lidé pořídili tepelné čerpadlo u firmy, která nabízela solidní záruku, avšak za pár let zkrachovala. Uživatelé pak museli za opravu tepelných čerpadel tučně zaplatit konkurenci. Možnou prevencí takových situací je uzavření smlouvy s pojišťovnou, která náklady na servis tepelného čerpadla po zaniklých dodavatelích převezme.

Spolehněte se na jednotnou evropskou standardizaci

Pokud není průzkum tepelných čerpadel vaším koníčkem, spolehněte se na Evropskou značku kvality Q, která u příslušného modelu zaručuje pravdivě uvedený výkon, topný faktor i hlučnost. Můžete také počítat s dostupností servisu v zemi prodeje a zajištěním náhradních dílů po dobu 10 let u takto certifikovaného tepelného čerpadla. Vše uvedené ověřuje akreditovaná zkušebna, u nás Strojírenský zkušební ústav v Brně.

Pořídíte-li tepelné čerpadlo chytře, při současných cenách energií se vám bohatě vyplatí.


Zdroj obrázku: ratuszynski photography / Shutterstock.com