Jaké vybrat tepelné čerpadlo?
Tepelná čerpadla patří k nejúspornějším způsobům vytápění. Ke svému provozu využívají obnovitelné zdroje energií, jako je vzduch, voda a země. Protože léto je nejlepší dobou k instalaci tepelného čerpadla, pojďme si nyní představit, jaké varianty na trhu existují.
Obecně je princip všech tepelných čerpadel stejný. Uzavřený okruh, ve kterém koluje nemrznoucí kapalina, která se při expanzi mění v páry. Ty jsou v takzvaném výparníku ohřívány pomocí vzduchu, vody nebo země, následkem čehož opět zkapalní. Kapalina je stlačena spirálovým kompresorem a tím se zahřeje až na teplotu 65° C. Své teplo předává vodě, nebo vzduchu ve výměníku. Do okruhu tepelného čerpadla je možné přidat i další zdroje tepla, jako jsou solární kolektory, nebo plynový kondenzační kotel. Spotřebu elektřiny pak můžete ještě více snížit zapojením fotovoltaických panelů.
Tepelné čerpadlo vzduch - voda
Nejvíce instalovaný typ tepelného čerpadla. Do karet mu hraje nízká pořizovací cena a není ani náročné na prostor. Venkovní jednotka vypadá jako větší jednotka klimatizace a vejde se i na balkon. Uvnitř je teplo předáváno do akumulačního zásobníku vody a ta je dále použita na vytápění, nebo jako pitná voda. Díky nízké pořizovací ceně má i nejrychlejší návratnost. Pozor ale na někdy vyšší hlučnost venkovních ventilátorů. Vybírejte proto vždy prověřené výrobce, kteří nabízejí čerpadla s tichým chodem.
Tepelné čerpadlo vzduch - vzduch
Tepelné čerpadlo, které je v podstatě klimatizace. V létě dokáže vnitřní prostory i klimatizovat a v zimě svůj chod obrátí a stejnou jednotkou vytápí. Podobně, jako u varianty vzduch – voda, není náročné na instalaci ani pořizovací náklady.
Tepelné čerpadlo voda - voda
Pokud máte na pozemku rybník, nebo je blízko teplejší řeka, můžete přemýšlet nad ziskem tepla z vody. Patří k výhodným druhům, ale může vás odradit vyšší investice oproti variantě vzduch – voda. Systém je také docela náročný na údržbu. Na druhou stranu není čerpadlo voda – voda prakticky nijak hlučné.
Tepelné čerpadlo země - voda
Teplo je získáváno z vrtů, nebo hadic, zakopaných na zahradě. Co do efektivity patří vůbec k nejlepším. V nezámrzné hloubce je stabilní teplota 4° C a tak je i v zimě tento systém velice efektivní. Na druhou stranu, v případě plošných kolektorů nad nimi nelze pěstovat stromy a tento systém patří k nejdražším.